Aby zmniejszyć ryzyko pożyczkodawcy związane z ewentualnym brakiem spłaty pożyczki, można zastosować różne formy zabezpieczenia między innymi:
Deklaracja wekslowa nie jest samodzielnym zabezpieczeniem, lecz instrumentem wykorzystywanym, gdy stosowany jest weksel in blanco. Dokument ten zwany również porozumieniem wekslowym opisuje stosunek prawny, będący podstawą wystawienia weksla (np. wskazuje na fakt zawarcia umowy pożyczki) i jest dołączany do weksla in blanco. Należy zwrócić uwagę, że ważność samego weksla in blanco nie jest uzależniona od istnienia deklaracji wekslowej.
Porozumienie wekslowe zabezpiecza przede wszystkim interesy wystawcy weksla tj. najczęściej pożyczkobiorcy. W przypadku uzupełnienia weksla przez pożyczkodawcę niezgodnie z porozumieniem wekslowym, wystawca (najczęściej pożyczkobiorca) stosunkowo łatwo mógłby udowodnić przed sądem złamanie warunków umowy dotyczącej uzupełnienia weksla. Należy pamiętać, że na samym wekslu można dodatkowo zaznaczyć, że zostało do niego sporządzone porozumienie wekslowe, wtedy w przypadku jakichkolwiek wątpliwości np. zagubienia weksla, ochrona jego wystawcy jest zwiększona. Zapis pomaga dłużnikowi wykazać, czy wypełniony weksel był wekslem in blanco opisanym w porozumieniu wekslowym i wypełnionym zgodnie z warunki m określonymi w porozumieniu.
Pamiętać należy jednak, iż deklaracja wekslowa będzie mogła służyć jako ochrona wystawcy weksla jedynie w stosunku do podmiotu, który ją zawarł, zaś jeśli weksel zostanie zbyty innemu podmiotowi, ten nowy podmiot nie będzie już ograniczony postanowieniami deklaracji wekslowej. Aby się zabezpieczyć przez zbywaniem weksla należy na nim umieścić klauzulę „nie na zlecenie”. W przypadku wniosku o dokonanie zabezpieczenia wierzyciel musi liczyć się z dodatkowymi kosztami. Wysokość opłaty wynosi 2% roszczenia. Należy pamiętać, że nie można jej doliczyć sobie do kwoty zajmowanej zabezpieczeniem, podobnie jak doliczyć nie można przyszłych kosztów prowadzenia egzekucji.