Aby zmniejszyć ryzyko pożyczkodawcy związane z ewentualnym brakiem spłaty pożyczki, można zastosować różne formy zabezpieczenia między innymi:
Innym bardzo skutecznym sposobem zabezpieczenia spłaty pożyczki jest ustanowienie hipoteki. Tak naprawdę jest to swojego rodzaju zastaw tyle, że na nieruchomości. Ustanowienie hipoteki polega na stosownym wpisie w księdze wieczystej, na podstawie którego (w przypadku nie wywiązania się pożyczkobiorcy z postanowień umowy) pożyczkodawca będzie mógł dochodzić zaspokojenia swojej wierzytelności.
Co do zasady wierzytelność wynikająca z ustanowienia hipoteki będzie miała pierwszeństwo w stosunku do innych wierzytelności [wyjątki to koszty egzekucyjne; należności za prace za okres do trzech miesięcy do wysokości najniższego wynagrodzenia; renty za spowodowanie niezdolności do pracy, choroby, kalectwa lub śmierci; należności alimentacyjne (Art. 1025 Kodeksu postępowania cywilnego)]. Oświadczenie o ustanowienie hipoteki musi mieć formę aktu notarialnego, czyli tym samym jest związane z istotnymi kosztami, które należy ponieść.
Art. 1025 Kodeksu postępowania cywilnego
„§ 1. Z kwoty uzyskanej z egzekucji zaspokaja się w następującej kolejności: 1) koszty egzekucyjne; 2) należności alimentacyjne; 3) należności za pracę za okres 3 miesięcy do wysokości najniższego wynagrodzenia za pracę określonego w odrębnych przepisach oraz renty z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci i koszty zwykłego pogrzebu dłużnika; 4) należności zabezpieczone hipoteką morską lub przywilejem na statku morskim; 5) należności zabezpieczone hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym i zastawem skarbowym albo korzystające z ustawowego pierwszeństwa oraz prawa, które ciążyły na nieruchomości przed dokonaniem w księdze wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji lub przed złożeniem do zbioru dokumentów wniosku o dokonanie takiego wpisu...”