Aby zmniejszyć ryzyko pożyczkodawcy związane z ewentualnym brakiem spłaty pożyczki, można zastosować różne formy zabezpieczenia między innymi:
Inną dosyć prostą formą zabezpieczenia pożyczki jest poręczenie. Zgodnie z definicją Art. 876 Kodeksu cywilnego „przez umowę poręczenia poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązania na wypadek, gdyby dłużnik zobowiązania nie wykonał”. Innymi słowy ryzyko pożyczkodawcy może zostać zmniejszone gdyż w przypadku gdyby nie otrzymał spłat pożyczki może zwrócić się do osoby poręczyciela o zwrot należności.
Jeśli dojedzie do sytuacji, w której poręczyciel będzie musiał spłacać dług pożyczkobiorcy, może się on ubiegać o odzyskanie swoich pieniędzy. Należy pamiętać, że odpowiedzialność poręczyciela co do zasady nie jest ograniczona tylko do wysokości początkowego długu (na przykład do kwoty udzielonej pożyczki), ale rozciąga się także na wszelkie skutki niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania przez dłużnika (jeżeli w umowie poręczenia nie ma ograniczania co do terminu i wartości poręczenia).